דוכיפת הוצאה לאור
שבתי לוי

שי חורב

שבתי לוי

ראש העיר היהודי הראשון של חיפה

שבתי לוי החל את דרכו כמורה, המשיך כמנהל בפיק"א, כנציגו של הברון רוטשילד, ופעל בשליחותו כגואל אדמות, המשיך את פעילותו כאיש ציבור בחיפה, כחבר מועצת העיר, כסגן ראש העיר, תחת השלטון העות'מני, עד שהגיע אל פיסגת הפירמידה השלטונית, בתקופת המנדט הבריטי, כראש העיר היהודי הראשון של חיפה.
הוא קנה את לבם ואמונם של שועי ארץ ופשוטי עם כאחד, יהודים כערבים, אנשי עיר ושוכני אהלים, נשיאים, מושלים ונציבים. הכל בטחו בו, ביושרו וביכולתו לפעול למען הציבור ולתועלת הציבור.
לא בכדי הגדיר אותו דוד הכהן, ידידו ושותפו לדרך בחיפה, כי: "שבתי לוי היה אישיות מיוחדת במינה, ג'נטלמן במלוא מובן המושג הזה; הוא ניחן בסגולות אישיות ובכשרון ליצירת יחסי כבוד ואמון כלפיו מצד כל תושבי חיפה, יהודים וערבים כאחד, כולל השלטונות הבריטיים שהוקירוהו. הוא היה ללא ספק היהודי המקובל והמכובד ביותר על הערבים בחיפה. אדם בעל כישורים טובים, איש עבודה ובעל נסיון. איש ציבור מצוין מכל הבחינות.
כל העוקב אחר אישיותו ופעלו של שבתי לוי מגלה את אחד מראשי עירית חיפה החשובים והדומיננטים, שפעלו לרווחתה ולשגשוגה של העיר, שהמשיך בדרכו של קודמו, חסן ביי שוקרי, להפוך את חיפה לעיר של דו-קיום, והפך את חיפה מ"עיר פרזות" – למטרופולין, אך סופו שהושלך לשולי ההיסטוריה המוניציפאלית, וחבל.

» חזרה לקטלוג

כל הזכויות שמורות © דוכיפת הוצאה לאור, 2023