דוכיפת הוצאה לאור
החיפאים

שי חורב

החיפאים

לקסיקון – אישים ודמויות בחיפה

חיפה היא עיר שכולה יופי, עיר של דו-קיום בין עמים ובין דתות, אשר השכילה לשלב בין כלל תושביה.
חיפה היא עיר שזכתה לנוף מרהיב ועוצר נשימה, אשר מתגלגל ממרומי הכרמל אל הים, אשר נשקף מכל מרפסת, מכל חלון ומכל רחוב.
חיפה על פי חזונו של הרצל, אותו ביטא בספרו "אלטנוילנד", כפי שראה אותו גיבור ספרו, זאת בשעה שתיאר את חיפה הנראית לבאים אליה דרך הים, ובלשונו:
"...הסתיר מהם תחילה זיזו של ההר את מראה הנמל והעיר חיפה. והנה נתגלה עתה גם מחזה זה לפניהם...עיר נהדרת השתרעה על חופו של הים המכחיל. סכרי אבן ענקיים רבצו בתוך המים, והנמל הרחב נראה מיד לעיני הזר בדמותו השלימה; הנמל המרווח והמבוטח ביותר של ים-התיכון..."
המשיך הרצל ותאר את חיפה הקוסמופוליטית, העיר המסמלת ומייצגת את הדו-קיום, את החיים המשותפים ללא הבדל דת, גזע ולאום, כפי שהתבטא בחזונו:
"...יסודות האנושיות נשמרים בתוכנו בכבוד בכל מקום. ואשר לדת, הרי אתם מוצאים כאן על יד בתי-כנסיותינו בתי תפילה של נוצרים, מוסלמים, בודיסטים ובראהמינים...נתבלטו בתי המסחר הגדולים ובנייני הציבור בהידור-יתר, ונקל היה להבחין בהם".
אך עיר נבחנת במרכיב החשוב ביותר שלה – בתושביה. הם אשר תרמו ותורמים למיוחדות שלה, ובזכותם הפכה חיפה להיות עיר ואם, דוגמא ומופת.
בלקסיקון זה לא התכוונו לפאר ולרומם את האישים אותם תפגשו. התמקדנו ברצון לתאר ולתעד את פעולותיהם של אותם חיפאים אשר בגינם מצאו את מקומם הראוי בסיפורה של חיפה.

» חזרה לקטלוג

כל הזכויות שמורות © דוכיפת הוצאה לאור, 2023