דוכיפת הוצאה לאור
"ויהי בונה עיר"

שי חורב

"ויהי בונה עיר"

שמואל יוסף פבזנר, מבוני חיפה העברית וממייסדי שכונת "הדר הכרמל"

חיפה העברית חייבת רבות לשמואל יוסף פבזנר, אשר מאז השתקע בחיפה, החלה צמיחתה והתפתחותה לעתיד לבוא. זה היה האיש אשר ידו הברוכה, כשרונו וחזונו מצויים בכל אבן מאבני היסוד שלה.
איש ברוך כשרונות זה, אשר מחד גיסא - היה איש רוח וספר, שפירסם מאמרים משלו, ותרגם לעברית מיצירות סופרים, ב"השילוח" ועוד, ומאידך גיסא - היה מהנדס, יזם ואיש ביצוע, אשר הקדיש את מרצו, כשרונו וממונו לפיתוחה של חיפה העברית, אותה שאף להפוך ל"עיר גנים".
בכל מפעל שיצא אל הפועל בחיפה נמצא את טביעת ידו המיוחדת, אם בתחומי המסחר והתעשיה, בייסוד מפעל "עתיד" לשמן ולבורית, שהפך להיות "שמן", בניהול חברת "חירם" ליבוא וליצוא חמרי בנין, סחורות ותבואה, בהקמת רובע 'הדר הכרמל', בהשתתפות פעילה בייסוד הטכניון ובית הספר הריאלי העברי, בהקמת המרכזים המסחריים, ועוד.
שמואל פבזנר, אשר פעל למען הציבור, לא רק בחיפה, החל את מעורבותו הציונית כבר בנעוריו, ועוד בטרם מלאו לו שמונה עשרה שנים כבר נבחר כציר הצעיר ביותר לקונגרס הציוני הראשון, ולאחר שעלה ארצה והתיישב בחיפה, המשיך את פעילותו הציונית, הן כציר בקונגרסים הציוניים, כמו גם כנציג נבחר במוסדות הישוב הארציים.
אך איש רב פעלים זה, שכל כך הרבה חבים לו, נשכח בצידי הדרך של ההיסטוריה העירונית והכללית, כל זאת כאשר רבים כלל אינם מודעים לתרומתו הכבירה בפיתוחה של חיפה העברית.
אנו רואים כיום, כדבר המובן מאליו, את העיר חיפה, עיר גנים המשתרעת מכרמל לים, עיר נמל, עיר של מסחר ותעשיה, עיר של מוסדות לימוד ומחקר, עיר עברית לתפארת. אך זה שנטע את היסודות, אשר שמר וטיפח לבל תפגע בהם, חלילה, עין רעה ומעשי זדון, היה שמואל פבזנר. זה האיש הצנוע, אשר כמעט ונשכח מלב, אבל אנו כל כך חבים לו, ושומה על כל אחד מאתנו לשוב ולטפח את זכרו ולציין את מעשיו המופלאים למען עירו - חיפה העברית.

» חזרה לקטלוג

כל הזכויות שמורות © דוכיפת הוצאה לאור, 2023