דוכיפת הוצאה לאור
אידיאולוג ומדינאי

שי חורב

אידיאולוג ומדינאי

השקפת עולמו ומקומו האידיאולוגי של חיים ארלוזורוב במסגרת המנהיגות האידיאולוגית של תנועת העבודה

חיים (ויטלי, ויקטור) ארלוזורוב, נולד ברומני אשר באוקראינה, עבר עם משפחתו לשטאלופגן אשר בפרוסיה המזרחית, משם המשיכה המשפחה לקניגסברג, עד אשר לבסוף התיישבה בברלין.
ובברלין החלה הסאגה שבסופה זכתה תנועת הפועלים במורה דרך, והתנועה הציונית במנהיג.
ד"ר חיים ארלוזורוב היה דמות מופת ייחודית בנוף הציוני של הישוב. מדינאי ציוני והוגה סוציאליסטי בעל משנה חברתית סדורה, אשר היווה, באישיותו כמו גם בפעילותו הפוליטית, גשר בין יהודי המערב ליהודים שהגיעו מארצות מזרח אירופה, בין זהות יהודית שרשית לבין פתיחות אל העולם הרחב.
חייו של ד"ר חיים ארלוזורוב שזורים כמו בטרגדיה היוונית, כאשר כמעט והצליח להעפיל אל הפיסגה הפוליטית, זאת בצד הישגיו האינטלקטואלים המרשימים. בהיותו כמטחווי קשת מהגשמת שליחותו הציבורית, השיגה אותו יד מרצחים, והוא רק בראשית הדרך, בן שלושים וארבע שנים בלבד.
ד"ר חיים ארלוזורוב היה דמות ייחודית בנוף הציוני של היישוב בטרם מדינה. נמצא פנים רבות לדמותו, - רומנטיקן ומשורר, איש מדע וחוקר, מדינאי ציוני והוגה דעות סוציאליסטי, אשר בצד מחקריו האקדמיים ופעילותו הפובליציסטית הציונית הענפה, גם נטל חלק במעשה הפוליטי עצמו, זאת כאשר סלל את דרכו להיות אחד מראשי תנועת העבודה וראש המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית.
כבר כאיש צעיר עלה ופרח במסגרת התנועה הציונית-הסוציאליסטית וזכה להשתלב בהנהגתה. רבים נכבשו בקסם אישיותו, נָהוּ אחריו וראו בו דמות הולמת לשאת בעול ההנהגה, עד אשר כדורי המתנקשים קטעו את מסלול חייו, בדרך אל פיסגת המעשה הציוני.
שמו של ד"ר חיים ארלוזורוב נקשר עד עצם ימים אלה לאירועים, למניעים ולפרשנויות על הנסיבות שהביאו לרצח, כולל ההאשמות לגבי זהות רוצחיו. בנסיבות אלה נשכח לעתים ארלוזורוב עצמו - איש הרוח ובעל המישנה הפוליטית הסדורה, מחד, והמנהיג הפוליטי המבטיח, מאידך.

» חזרה לקטלוג

כל הזכויות שמורות © דוכיפת הוצאה לאור, 2023