דוכיפת הוצאה לאור
פנחס אברמוביץ - ביטוי העצמי

רון שפיגל

פנחס אברמוביץ - ביטוי העצמי

פנחס אברמוביץ נמנה עם מייסדי קבוצת 'אופקים חדשים' ושימש כמזכיר הקבוצה במשך כל שנות קיומה.
פנחס אברמוביץ נולד בשנת 1909 במאזייק, כיום בליטא. בשנת 1925 למד בבית הספר לאמנות בקובנה. עלה ארצה בשנת 1929 ובשנים הראשונות התגורר בקיבוץ בית זרע. בשנת 1932 עבר לתל-אביב ועבד שנתיים בסטודיו של יוסף זריצקי, ובשנת 1934 התקבל כחבר באגודת הציירים.
היה פעיל ב"הגנה" ובשנים 1943-1942 שהה במצרים, בעיראק ובפרס, מדינות אשר נופן השפיע על איכויות צבע דקורטיביות מזרחיות בציוריו, בשילוב עם אסכולת פריז בה שהה בשנות השלושים.
אברמוביץ צייר בטכניקות שונות, שמן על בד, טכניקות מעורבות על נייר, רישום וצבעי מים. בעבודות על נייר הצליח להתמודד עם צורות ואמצעי ביטוי חדשים, המדגישות את איכותו כאמן בצבע ובקומפוזיציה, כמו גם ברישום.
בשנים 1972-1952 לימד ציור בסמינר הקיבוצים, ובשנים 1984-1981 כיהן כיושב-ראש אגודת הציירים והפסלים בתל-אביב.
אברמוביץ התפתח צעד אחר צעד כצייר חשוב שבדיו כמו רקומים ויוצרים שטיחים מזרחיים עשירים, הכובשים את הדמיון. הוא שנמנה עם הצנועים באמני ישראל, נחשב כיום לאחד המקוריים והבולטים בין בני החבורה המוכרת כ'אופקים חדשים'.
פנחס אברמוביץ נפטר בתל-אביב, בחודש יוני, שנת 1986, בהיותו בן 79.
בעקבות הכרות עם בתו של האמן, גב' עילית אילון-אברמוביץ, התוודע מחבר הספר, העוסק בין היתר בחקר האמנות הפלסטית בארץ, לעזבונו האמנותי המיוחד – פרי גאונותו, ובהמשך גמלה בלבו ההחלטה לחקור ולפרסם את יצירתו של אמן חשוב זה.

» חזרה לקטלוג

כל הזכויות שמורות © דוכיפת הוצאה לאור, 2023