דוכיפת הוצאה לאור
מהפכן ותלמיד חכם

שי חורב

מהפכן ותלמיד חכם

השקפת עולמו ומקומו האידיאולוגי של יצחק בן-צבי במסגרת המנהיגות האידיאולוגית של תנועת העבודה

יצחק בן-צבי, היה מנהיג אידיאולוגי ופוליטי, אשר בראשית שנותיו בארץ-ישראל הנהיג את מפלגת "פועלי ציון" והשפיע על עיצובה תוך שהוא מתווה את דרכה הרעיונית, ובשנות העשרים עמד בשורה הראשונה של הנהגת מפלגת "אחדות העבודה". אולם במהלך השנים איבד בהדרגה את מקומו בראשות הנהגת הישוב, והוא החל לפלס את דרכו הייחודית בחקר תולדות ארץ ישראל, שבטיו וקהילותיו, עד אשר בערוב ימיו שב אל מרכז הבמה, אל כס הנשיאות.
פנים רבות לדמותו של יצחק בן-צבי: מראשי תנועת העבודה, ממייסדי מפלגת "פועלי ציון", ארגון "השומר", מפלגת "אחדות העבודה", ההסתדרות הכללית ומפא"י, יו"ר הועד הלאומי, חבר מועצת המדינה הזמנית, מחותמי מגילת העצמאות וחבר הכנסת. אידיאולוג ומנהיג פוליטי, היסטוריון הישוב היהודי וחוקר הארכיאולוגיה של ארץ-ישראל, עוקב, בוחן וחוקר קהילות ישראל.
יצחק בן-צבי הגיע ארצה כמנהיג, כאידיאולוג, וכמתווה דרך פוליטי של תנועתו. יחד עם דוד בן-גוריון הובילו השניים את מפלגתם משולי האקטיביזם המרכסיסטי אל מרכז הקונצנזוס הציוני-סוציאליסטי. אך ככל שעלתה קרנו של בן-גוריון, כך נדחק בן-צבי אל שולי ההנהגה, כשהוא מוצא נחמה במחקר ובכתיבה, ורק בערוב ימיו, להפתעתו, שוב הוסט הזרקור לעברו, והוא שב אל מרכז הבמה הפוליטית כנשיא אהוב.
יצחק בן-צבי - הנשיא השני של מדינת ישראל, מנהיג אוהב עמו שזכה בתשובה לאהבת העם. איש רב פעלים אשר על אף מעמדו הרם נשאר איש עממי וצנוע, וקיים מִשְנתו זו באורח חייו.

» חזרה לקטלוג

כל הזכויות שמורות © דוכיפת הוצאה לאור, 2023