דוכיפת הוצאה לאור
ספינות בטרם שחר

שי חורב

ספינות בטרם שחר

לקסיקון ההעפלה 1948-1934

ההעפלה הימית היתה אחד מסימניו המובהקים של מאבק היישוב היהודי בארץ ישראל נגד שלטון המנדט הבריטי, ונגד החוקים למניעת העלייה שחוקק, ונגד הפעולות הצבאיות והמדיניות שביצע לאכיפתן.
ההעפלה המאורגנת החלה בחודש יולי 1934, עם בואה של האנייה "וילוס". תנועה זו הלכה וגברה בשנת 1938, ולשיאה הגיעה לאחר תום מלחמת העולם השנייה.
הנסיון הבלתי נלאה של פליטים וחלוצים לחתור אל חופי ארץ ישראל, לפרוץ את הסגר, ולהיכנס לארץ ישראל למרות האיסורים וההגבלות של השלטון הבריטי, כל אלה הפכו לאבן יסוד בנארטיב של התנועה הציונית בתיאור מאבקה למען הקמת מדינת ישראל.
סיפורם המדהים של הפליטים, שעשו את דרכם בים, דחוסים בצפיפות בספינות ישנות ורעועות, לפעמים לכודים בידי נוכלים תאבי בצע, תוך כדי סיכון חיים ממשי, כדי להגשים את המטרה – להגיע לארץ ישראל, הוא דוגמא יוצאת דופן לאומץ ולתעוזה הן של הנוסעים והן של המארגנים והפעילים במבצעי ההעפלה שלקחו אחריות על חיי אנשים כה רבים.
ספר ייחודי זה, השופך אור ומספר באופן מושלם את סיפור כל מבצעי ההעפלה, החל מהאירועים שהתרחשו מאחורי הקלעים וכלה בסיומו של כל מבצע ומבצע, הוא פרי מחקר מדוקדק ומעמיק שנערך במשך שנים רבות. במהלך מחקר זה ליקט המחבר כל שבב מידע שעלה בידו, מארכיונים, מקטעי עיתונות התקופה ומראיונות עם מעפילים ופעילי ההעפלה הימית. לראשונה בידכם ספר, המרכז את סיפורם של כל כלי השייט באשר הם, מפורסמים ובלתי ידועים כאחד, אשר שירתו את מבצעי ההעפלה. בצד סיפורם המרתק, מביא בפני הקוראים מידע מפורט ורב ערך הכולל תאריכים, שמות פעילים ומארגנים, נמלי מוצא ועוד.

» חזרה לקטלוג

כל הזכויות שמורות © דוכיפת הוצאה לאור, 2024